Marzenę po raz pierwszy spotkałem jakoś w maju 2017 roku. Na Facebooku. Przeprowadzała akurat transmisję „live”. Zapewne mówiła coś o zdrowym odżywianiu. Trudno było mi się skupić na tym o czym mówi, gdyż bardziej mnie kręciło, JAK mówi. A mówi ślicznie, ciekawie, z ogromnym zaangażowaniem. Mówi z pasją. A potem odkryłem, że ta uśmiechnięta dziewczyna nie dość, że mówi pasjonująco to na dodatek mądrze. Oczywiście nie omieszkałem zagadać do Marzeny i tak oto rozpoczęła się nasza miła znajomość.

Na początku jak ją obserwowałem to oczywiście nie myślałem, że transformacja zdrowotna może dotyczyć również i mnie. Przecież ja jestem zdrowy i nie potrzebuję odstawiać chleba pszennego, mleka czy produktów przetworzonych. Po pewnym czasie zaczęło jednak do mnie docierać, że z tym moim zdrowiej to wcale tak różowo nie jest. I, że tak naprawdę to mam uprzykrzające życie dolegliwości, które zapewne są spowodowane przez jedzenie gównianej żywności przez wiele lat.

I tak oto po kilku miesiącach od poznania Marzeny rozpocząłem transformację zdrowotną. Porobiłem badania, które wykazały u mnie m.in. znacznie podwyższony poziom złego cholesterolu. W listopadzie 2017 r. wziąłem udział w dwutygodniowym mastermindzie, który Marzena przeprowadzała przez internet. To wydarzenie istotnie zmieniło dalszy przebieg mojego życia. Stałem się świadomym „zjadaczem”. Na podstawie przeprowadzonej analizy Marzena przygotowała dla mnie szczegółowe propozycje tego co mogę i co powinienem jeść. Taki prosty myk jak oddzielenie w danym posiłku węglowodanów od białek przyniosło natychmiastowe rezultat i w znacznym stopniu zredukowały jedno z moich dolegliwości. Mięska już nie jadam z ziemniakami czy makaronem, ale ładuję w zamian podwójna porcję warzyw. To znaczy czasami wymiękam i zjadam po staremu. Później oczywiście tego żałuję. Co jeszcze w moim żywieniu stało się nawykiem to m.in. pijanie wody w cytryna i imbirem ( chorubska omijają mnie teraz szerokim łukiem haha), prawie zupełne odstawienie chleba czy przygotowywanie sobie na śniadanie pysznych warzyw. Na serio taka ugotowana marchewka z groszkiem podana z podsmażonym boczkiem wędzonym a wszystko polane olejem lnianym smakuje fantastycznie ?

Zapraszam Cię na “Kwadrans z Pasją”. Zapraszam Cię do obejrzenia pełnej pozytywnych emocji rozmowy z niezwykłą dziewczyną, która na co dzień inspiruje do zdrowych zmian w żywieniu.

Moją rozmówczynią jest Marzena Kolano. Wulkan pozytywnej energii. Zakochana w naturalnych metodach odzyskiwania zdrowia. Kobieta z pasją. Niesamowita osoba, która zainspirowała mnie do zdrowych zmian w żywieniu.

Jest to mój debiut jako prowadzącego. Wywiad miał trwać kwadrans a trwał ponad dwa kwadranse. Starałem się jak mogłem, ale przyznacie sami, że z Marzeną cholernie trudno jest się rozstać 🙂 Transmisja live cieszyła się bardzo dużym powodzeniem. W pewnym momencie było z nami aż 85 osób a żegnało się z nami ok. 50 osób.  2 tygodnie po nagraniu facebookowy analitics pokazywał 3,9 tys. wyświetleń.

Obejrzyj tę emocjonującą rozmowę, podczas której dociekamy co tak nas naprawdę teraz w życiu kręci. I dlaczego aż tak nas to kręci. Po co robimy to co robimy. Jakaż kosmiczna siła sprawia, że z tak wielkim zaangażowaniem i emocjami tworzymy ten swój niezwykły świat? Świat, który przyciąga innych.

By wiedzy stało się zadość to dodam jeszcze, że Marzena Kolano prowadzi stronę internetową www.marzenakolano.com oraz fanpage https://www.facebook.com/infiniteprogressnutrition/.

Polecam tam zajrzeć, skontaktować się z nią i w końcu rozpocząć transformację zdrowotną. Warto to zrobić to z Marzeną 😉